رفتار درمانی دیالکتیکی ، د رمانی نه فقط برای اختلال شخصیت مرزی!

images
مارشا لینهان پیشگام معرفی رفتار درمانی دیالکتیکی (DBT) از سال 1993 بود ، روش درمان و آموزش مهارت ها ی او ، درمان موثری برای بسیاری از افرادی که با علائم شخصیت مرزی زندگی می کردند ، به ارمغان آورده است .لینهان با زنانی با تاریخچه ی اقدام به خودکشی، خودآزاری، تجارب مکرر از بحران، و مشکل مدیریت حالات هیجانی شدید، کار کرده است. او متوجه شد که افرای که او به درمان شان مشغول است با بکارگیری رفتار درمانی شناختی استاندارد ، با توجه به تاکید برای تغییر افکار، احساسات، و رفتارهایی که تجربه می کنند، نامعتبر می شوند .
رفتار درمانی دیالکتیکی نوعی رفتار درمانی شناختی است که اساس را بر ایجاد توازن بین پذیرش آنچه شخص در حال حاضر تجربه می کند همراه با نیاز به فشار برای تغییر برای کمک به فرد جهت ایجاد روابط موثر تر و مدیریت حالات هیجانی، قرار داده است. ” دیالکتیک” در اصطلاح به فلسفه ای اشاره دارد که در آن ایده های به ظاهر متضاد می توانند در یک زمان وجود داشته باشد. ما دائما نیازها، ارزشها، و ایده هایی که ممکن است به نظر متضاد می رسد متعادل می کنیم . وظیفه ما پیدا کردن پیوندی بین این ایده های متفاوت است .
یک مولفه اصلی رفتار درمانی دیالکتیکی آموزشی مهارت ها است که شامل تعلیم و کاربرد مهارت ها ی ذهن آگاهی ، روابط میان فردی موثر ، تنظیم هیجانی و تحمل پریشانی می باشد.
تمرین ذهن آگاهی هیچ چیز جدید ی نیست و جزء اصلی بسیاری از سنت های مذهبی است که ما می توانیم به طور فزاینده ای مطالعه بکنیم و منافعش را بسنجیم .
از زمانیکه لینهان برای اولین بار درمان و مهارت آموزی خود را منتشر کرد، DBT در بسیاری از جلسات ، از جمله با افرادی که شخصیت مرزی نبودند ولی با سایر شرایط سلامت روانی مانند افسردگی، اضطراب، و اعتیاد زندگی می کنند ، مورد آزمایش و بررسی قرار گرفته است .
آموزش مهارت ها و درمان مدل های DBT برای افراد با طیف وسیعی از شرایط سلامت روانی زندگی می کنند قابل اجرا است. تمرین ذهن آگاهی به افراد با و بدون شرایط سلامت روان به منظور بهبود رفاه، توجه به زمان حال، و افزایش تجربه هیجانی مثبت در حالی که کاهش هیجانات منفی و پریشانی کمک می کند به همین دلیل افراد با ا ختلال افسردگی، دو قطبی، اضطراب، اختلالات خوردن، و دیگر شرایط سلامت روانی ممکن است از تمرین ذهن آگاهی و مهارت های دیگر رفتاردرمانی دیالکتیکی بهره مند شوند .
DBT برای افسردگی
رفتاردرمانی دیالکتیکی مهارت هایی را که به طور خاص برای افراد برای مقابله با احساسات افسردگی طراحی شده است ارائه می دهد. DBT به افراد افسرده قدرتی برای اضافه کردن تجارب هیجانی مثبت برای زندگی شان به منظور داشتن روابط بهتر و تجربه شادی بیشتر است بخشیده است DBT .مهارت فعال سازی رفتاری مبتنی بر شواهد برای افرادبه هنگام بروز احساس افسردگی ارائه می دهد . افراد مبتلا به افسردگی ، با دانستن اینکه درحال تجربه چه چیزی هستند ، می توانند مسئول زندگی خود و اینکه نیاز به احساس بهتر داشتن را دارند، بپذیرند .
DBT برای اختلال دو قطبی
مردم با اختلال دو قطبی اغلب با یادگیری مهارت های تحمل پریشانی و مدیریت هیجانات شدید از درمان بهره مند می شوند. به دلیل همپوشانی بین علائم اختلال شخصیت مرزی و اختلال دو قطبی برخی از متخصصان پیشنهاد کرده اند که شخصیت مرزی بخشی از طیف دو قطبی در نظر گرفته شود . افراد با اختلال دو قطبی اغلب با یادگیری مدیریت عوامل استرس زایی که آسیب پذیری در برابر افسردگی و شیدایی را افزایش می دهند ، از این درمان بهره مند می شوند.
DBT برای اضطراب
رفتار درمانی دیالکتیکی به افراد ، مهارت زندگی در زمان حال، مشاهده، تغییر شدت و حالت هیجانی را ارائه می کند. افراد مضطرب با قادر بودن به تحمل احساسات شدید و تغییر رفتار به منظور ایجاد تجربه هیجانی جدید از این درمان بهره مند می شوند . مهارت های ذهن آگاهی در DBT به مردم مضطرب ابزاری برای به کنار گذاشتن نگرانی در مورد گذشته و یا آینده ، به منظور رسیدگی به آنچه در زندگی شان در اکنون در حال اتفاق افتادن است ، ارائه می کند .

DBT برای اعتیاد

راهنمای جدید مهارت آموزی DBT ، که در سال 2014 منتشر شده است، شامل بخش مهارت تحمل آشفتگی برای افراد مبتلا به اعتیاد می باشد لینهان در این گروه نه تنها افراد با اعتیاد به الکل و دیگر مواد مخدر ، بلکه افرادی که به قمار، سکس، خرید، و غیره معتاد.هستند را قرار داده است. مهارت بر اساس فلسفه پرهیز دیالکتیکی است ، که کاهش آسیب و قطع هر دو مهم هستند و می تواند فرد را در مسیر بهبود یاری دهند.
DBTبرای اختلالات خوردن

افراد مبتلا به اختلالات خوردن از مهارت های تنظیم هیجانات شدید و بهبود هیجانات راه انداز که منجر به رفتارهایی مشکل ساز می شوند ، بهره مند می گردند . از منظر DBT محدودیت غذایی و پرخوری و استفراق به عنوان تلاشی برای مدیریت هیجانات دردناک است. بخش مهارت آموزی DBT مهارت های جدید برای تنظیم این احساسات دشوار را ارائه می دهد.

رفتار درمانی دیالکتیکی بر اساس نظریه یادگیری است و فقط برای تشخیص نیست. افراد با طیف گسترده ای از مشکلات،  DBT  را مفید یافته اند . اگر شما فکر می کنید DBT ممکن است برای شما مقید باشد، جستجو برای یافتن یک درمانگر آموزش دیده برای ارائه این درمان مبتنی بر شواهد را ، به تاخیر نیندازید.

 

ترجمه ی دکتر فاطمه قلی پور
منبع : سایت http://www.dbtselfhelp.com

۲ Replies to “رفتار درمانی دیالکتیکی ، د رمانی نه فقط برای اختلال شخصیت مرزی!”

  1. میخواهم درباره چگونگی اجرای برنامه دیالکتیکی برای درمان بیماران روانی یاد بگبرم چگونه میتوانیدبرایم ارسال کنید
    هزینه ا ن چقدر است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.