انتخاب ناخودآگاه

images4

در خصوص انتخاب و جذب زوج مناسب تئوری هایی چند در روانشناسی  مطرح است یکی از این نظریات انتخاب بر اساس اصل ایماگو می باشد .

بر اساس اصل ایماگو ، ما همسران خود را بر مبنای تصویری ناخود آگاه از فردی که می تواند ما را کامل کند( یعنی همان ایماگو مان ) انتخاب می کنیم . این تصور ذهنی آمیزه ای است از بازنمایی ذهنی والدین یا سر پرستان ما ، به ویژه خصلت ها و ویژگیها ی منفی که بیشترین صدمات روحی را به ما وارد می کنند و جنبه های اولیه ی وجود خودمان که در فرایند تطابق و سازگاری با انتظارات اجتماعی گم شده است و حلقه ی مفقود در این ارتباط به شمار می رود . ما این تصاویر ذهنی را در افرادی همچون شریک زندگی مان جستجو می کنیم که با آن ها تعامل و ارتباط نزدیک داریم تا به این طریق دوباره شرایطی را ایجاد کنیم که در آن به ما از لحاظ روحی صدمه وارد شده است؛ به طوری که بتوانیم برای همیشه به مشکل حل نشده و باقی مانده در ذهن مان از دوران کودکی پایان دهیم از این رو به دنبال شخصی می گردیم که همچو ن والدین مان باشند و بتوانند آنچه را که در دوران کودکی به ما داده نشده است ، بدهد و به نوعی آن را بازستاند تا به این ترتیب ، دردها و زخم های کهنه و ته نشین شده در وجودمان التیام یابد ، در نتیجه سرزندگی و لذتی را که در آغاز خلقت مان دروجودمان بود ، دوباره بدست آوریم .

اما از ان جا که این برنامه نا خودآگاه است و در طول زندگی خود برای محافظت خودمان درمقابل صدمات و رنج های بیشتر و دفاع از شخصیت مان این مشکلات را بازگو نکرده ایم و با خود به آینده می بریم ، این صدمات و رنج های کهنه ی وجود ما فقط به واسطه ی آرمانی خردسالی (ایماگو ) ما باز و عقده گشایی می شود ،زیرا آنان مانند والدین ما هستند و در قبال آن ها به همان شیوه ی کودکانه و قدیم خود واکنش نشان می دهیم .

حال برای گریز از این روش انتخاب باید به طور آگاهانه این برنامه و روش ناخود آگاه را تشخیص دهیم و خود را مقید و متعهد به درک صدمات روحی خودمان و همسرمان کنیم و مهارت های جدید و را برای نیل به یکپارچگی و تکامل روحی و معنوی بیاموزیم .

 امید آن دارم همه جوانان  سرزمینم موفق به ایجاد رابطه ای مملو از شادکامی و خوشبختی و عشق گردند .

 

یک دیدگاه درباره;انتخاب ناخودآگاه”

  1. ممنونم…من هم امیدوارم از جمله واسه خودم..اما این چیزی که گفتین در بهترین حالت صورت پذیر..نه واسه جوانانی مریض و پر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.