5 زبان عشق (1)

index

انسانها به صورت اجتماعی زندگی می کنند و عمیق ترین نیاز آنها این است که احساس کنند دیگران دوستشان دارند. اگر محبت و عشقی وجود نداشته باشد, دچار درد و رنج و بی انگیزگی در زندگی می شویم.

پنج زبان عشق, پنج راه یا روش بیان محبت است. هر یک از ما یک زبان عشق اصلی داریم, یعنی با یکی از این زبانها محبت را عمیقا احساس می کنیم. ما میتوانیم از هر پنج زبان عشق, محبت را احساس کنیم اما اگر به زبان اصلی عشق ما رفتار نشود, محبت طرف مقابل را احساس نخواهیم کرد حتی اگر به تمام چهار زبان دیگر رفتار کند و مشکل اینجاست که ما دلمان می خواهد به زبان عشق خودمان با بقیه صحبت کنیم یعنی همان زبانی که خودمان عشق را احساس میکنیم. در صورتی که شاید طرف مقابل ما زبان عشقی متفاوت از ما داشته باشد و ابراز محبت ما همان معنایی که برای ما دارد برای او نداشته باشد. به این دلیل ازدواج های عشقی هم منجر به طلاق می شود و به همین دلیل است که هزاران زوج, مایوس و دلسرد از هم هستند.

بسیاری از افراد مجرد محبت والدین را احساس نمی کنند. نه بخاطر اینکه والدین دوستشان ندارند فقط به دلیل این است که پدر و مادر به زبان اصلی عشق فرزندشان, سخن نگفتند و هستند بسیاری از مجردهایی که در زمینه شغلی موفق نمی باشند نه بخاطر اینکه مهارت کاری ندارند, بخاطر اینکه به همکاران و کارفرمایان خود ابراز محبت و قدردانی نمی کنند و در نتیجه محبتی هم دریافت نمی کنند, محیط کاری برایشان سخت و خشک و غیر قابل تحمل می شود.

اگر ما یاد بگیریم چگونه به زبان عشق فرد مقابل سخن بگوییم و به او زبان عشق خودمان را نشان دهیم, روابط انسانی بهتر و دلگرم کننده تر خواهد شد هیچ یک از زبان عشق, بهتر از دیگری نیست اما اگر بخواهید کسی واقعا عشق شما را احساس کند باید به زبان اصلی عشق او حرف بزنید. پنج زبان عشق قابل یادگیری است که شامل : کلام تایید آمیز , هدیه دادن , خدمت کردن , وقت گذراندن با یکدیگر , تماس فیزیکی هستند.

زبان عشق شما کدام است ؟…

– کلام تایید آمیز

افراد مجردی که در دوران کودکی, کلمات تایید آمیز زیاد شنیده اند, این زبان برایشان حکم زبان مادری دارد آنها براحتی ابراز محبت میکنند و براحتی از دیگران قدردانی می نمایند در مقابل مجردهایی هستند که دوران کودکی شان با کلمات سرزنش آمیز و دلسرد کننده بزرگ شدند. برای این دسته, استفاده از کلمات تایید آمیز سخت است. گام اول برای یادگیری این زبان این است که به گذشته برگردیم و از انجا شروع کنیم از کسانی که به ما یاد ندادند که به زبان عشق صحبت کنیم. آنها را ببخشیم و از آنها بخواهیم که ما را ببخشند.

گام دوم اینکه منتظر شنیدن جملات مهرآمیز از جانب آنها نباشید. ابتدا شما شروع کننده باشید. چه برای پدر و مادر, چه دوستان, چه همکاران. برای اینکه دوستمان داشته باشند, ما نیز باید محبت خود را ابراز کنیم. با گفتن کلمات و جملات مهرآمیز و قدردانی, به طرف مقابل نشان خواهیم داد که برایمان عزیز است و ارزش دارد. تشویق, تحسین و کلام مهرآمیز, روشهای بیان کلام تایید آمیز است. با تشویق, استعدادهای نهفته عزیزانمان را بیدار می کنیم. با تحسین, موفقیت آنها را تایید می کنیم و کلام مهرآمیز, جمله مهرآمیز همراه با لهجه مهرآمیز است.

در دنیای مجردها هستند کسانی که شایسته تشویق و تحسین می باشند. مادران مجرد, کسانی که طلاق گرفتند و صبورانه با این درد مبارزه می کنند, کسانی که ازدواج نکردند و زندگیشان را صرف کودکان بی سرپرست, سالمندان و معلولان کردند. همه اینها سزاوار ستایش هستند. در نهایت برای یادگیری این زبان ابتدا باید ببخشید. گذشته را نمی توان تغییر داد آما آینده را می توان زیباتر ساخت.

– هدیه دادن

هدیه شیء ملموسی است که می گوید: من به تو فکر می کردم و میخواهم این را داشته باشی. دوستت دارم.

بعضی از هدیه ها فقط چند ساعت عمر دارد اما خاطره آن, سالها باقی می ماند. گلی که بچه از حیاط خانه می کند و به مادر مجردش هدیه می دهد. البته خود هدیه مهم نیست که چه باشد, عشقی که هدیه بیانگر آن است مهم است. وقتی چیزی برای جبران ناراحتی یا عصبانیت به کسی داده می شود, هدیه نیست. هدیه فقط در صورتی هدیه است که تجلی حقیقی عشق باشد نه تلاشی برای پوشاندن خطاهای گذشته.

برای یاد گرفتن این زبان, باید ابتدا علائق فرد را بشناسید. می توانید با سوال کردن در مورد چیزهای مختلف, سرنخ های متعددی بدست آورید, نسبت به نوع هدیه حساس باشید یعنی واکنش طرف مقابل را بعد هدیه دادن ارزیابی کنید, هدیه خریدن, پول خرج کردن و هدر دادن پول نیست بلکه بهترین سرمایه گذاری برای رابطه تان میباشد که فرد را سرشار از عشق می کند, نیازی نیست که هدیه گرانقیمت باشد اصل این است که کسی به فکرمان بوده است.

– خدمت کردن

در هر حرفه ای, کسانی واقعا به اوج می رسند که میل حقیقی به خدمت کردن دارند. البته خدمت کردن با بردگی فرق دارد. بردگی, خدمت کردن از سر اجبار است که قلب را سخت و خشم و نفرت را در فرد بوجود می آورد. کسانی هستند که با تهدید یا بوجود آوردن احساس گناه در ما از ما سوء استفاده می کنند. “اگر دوستم داری, پس این کار را برایم انجام بده” و اینها خدمت کردن به زبان عشق نیست.

خدمت کردن حقیقی این مفهوم را می رساند که برکت دادن بیش از گرفتن است. خدمت کردن نیازی به مهارت فنی ندارد. زندگی سرشار است از فرصت هایی که می توان با خدمت کردن به دیگران به آنها ابراز محبت کرد. بردن مادر پیر به خرید, تعویض لاستیک پنچر یک فرد مسن, خرید برای کسی که به خانه اش می روید و … اما قبل از خدمت کردن حتما از او بپرسید آیا مایل هستید این کار را برایتان انجام دهم؟

مادام که انسانی در دنیا هست که گرسنه, بیمار و تنهاست یا در ترس زندگی می کند, وظیفه من خدمت به اوست. (آلبرت شوایتزر)

 – وقت گذراندن با یکدیگر

وقت گذراندن نه به این معنا که فقط در کنار هم باشید, به این مفهوم که تمام توجه و تمرکزتان را به فرد مقابل معطوف کنید. خیلی ها در تمام روز با همدیگر هستند اما احساس تنهایی می کنند. وقت گذراندن یک راه قدرتمند برای انتقال احساسات به فرد مقابل است.

گفتگوی دو نفره که طی آن دو نفر, تجربه ها, احساسات, آرزوهای خود را با هم در میان می گذارند, نیز یک روش وقت گذراندن است. حرف زدن و خاموش نبودن, گوش دادن سازنده, اشکال دیگر وقت گذراندن است. منظور از گوش کردن سازنده این است که وقتی به حرفهای کسی گوش می دهید به چشمانش نگاه کنید, مشغول کار دیگری نباشید, سعی کنید احساس طرف مقابل را بفهمید, حرفش را قطع نکنید, احساس و درکتان را بیان کنید و در پایان از او بپرسید: آیا می توانم کاری برایت انجام دهم؟

 – تماس فیزیکی

نوزادانی که در آغوش گرفته می شوند، بوسیده می شوند و با اهمیت لمس می شوند, زندگی عاطفی سالم تری نسبت به نوزادانی خواهند داشت که مدت های طولانی بدون تماس فیزیکی به حال خود رها شدند. همین موضوع نیز در مورد بزرگسالان مجرد در هر سن و سالی صادق است. هر چه از شماست در بدنتان است. لمس بدن شما یعنی لمس شما. برای کسی که زبان اصلی عشق, تماس فیزیکی ست, لمس کردن, رساتر از جمله دوستت دارم یا متنفرم می باشد.

ما به طور غریزی در زمان ناراحتی و بحران, یکدیگر را در آغوش میگیریم. زیرا تماس فیزیکی, یکی از راه های قدرتمند ابراز محبت به شمار می رود. بحران ها فرصت هایی بی همتا برای ابراز عشق هستند. نوازش های شما, مدت ها پس از سپری شدن بحران, در خاطر می ماند و بی محبتی شما هرگز فراموش نخواهد شد.

از زبان تماس فیزیکی می توان در حال صحبت با جنس موافق نیز استفاده کرد و این ابراز محبت هیپچ ربطی به همجنس بازی ندارد. بلکه محبت صادقانه و مناسب به یک دوست, هم اتاقی, یا هر کسی که در محل کار یا جامعه با او برخورد می کنید به شمار می آید.

برای بعضی مجردها دریافت و ابراز از راه تماس فیزیکی کار آسانی نیست زیرا دوران کودکی یا نوجوانی همراه با آزار جسمی یا جنسی داشته اند. این دسته باید حتما با مشاوره رفتن, زخمشان را التیام بخشند. گروهی دیگر در خانواده ای بزرگ شدند که تماس فیزیکی از خصوصیاتشان نبوده این گروه هم صحبت به زبان تماس فیزیکی برایشان دشوار است. برای یادگیری این زبان, باید تمرین کنید. می توانید ابتدا از والدینتان شروع کنید. آنها را در آغوش بگیرید مطمئن باشید هرگز ناراحت نمی شوند.البته شاید تعجب کنند.

برای صحبت کردن به زبان تماس فیزیکی, باید خواسته های شخص, زمان مناسب, مکان مناسب و شیوه ای که او را لمس میکنید را مد نظر داشته باشید. لمس کردن افراد موقعی که عصبانی هستند, نادرست است. موقعی مناسب است که یک موقعیتی را کسب کرده باشند که برایشان حکم نوعی جنش پیروزی را دارد. عکس این قضیه نیز صادق است یعنی هنگام شکست نیز زمان مناسبی برای ابراز محبت به زبان فیزیکی است.

فضای عاطفی که شما فرد مقابل را لمس می کنید مهم است. وقتی شما از دست او عصبانی شدید, به شانه اش بزنید او محبتی احساس نخواهد کرد اما همان عمل در چارچوبی متفاوت می تواند نشانه عشق باشد.

کل مفهوم چند زبان عشق, یعنی یادگیری صحبت به زبان فرد دیگر, نه زبان خودتان. حال به شرح کشف زبان عشق خودتان می پردازیم.

معمولا دو دسته از مردم در زمینه کشف زبان اصلی عشقشان مشکل دارند.

 دسته اول : مجردانی هستند که همیشه محبت دیگران را احساس کرده اند و والدینشان به هر پنج زبان عشق با آنها سخن گفتند. آنها روان و سلیس به هر پنج زبان صحبت می کنند و مطمئن نیستند کدام یک از آنها بیشترین تاثیر را در آنها دارند.

 دسته دوم : مجردانی هستند که هرگز محبتی احساس نکرده اند آنها نمی دانند با کدام زبان عشق, محبت دیگران را احساس می کنند زیرا اصولا نمی دانند احساس محبت یعنی چه.

 برای کشف زبان عشق خود :

1– به رفتار خود توجه کنید: معمولا شما چگونه به دیگران محبت و از آنها قدردانی می کنید؟ اگر دائما با تعریف و تمجید از دیگران, آنها را تشویق می کنید, پس شاید زبان اصلی عشق شما کلام تایید آمیز باشد. شما همان کاری را برای دیگران انجام می دهید که دوست دارید آنها برای شما انجام دهند. اگر شما به پشت دیگران می زنید, دستشان را می فشارید یا بازوهایشان را لمس می کنید, پس شاید زبان عشق شما تماس فیزیکی باشد و به همین ترتیب بقیه زبانهای دیگر…

 2- توجه کنید از دیگران چه درخواستی می کنید : اگر مرتبا از دوستی می خواهید که در انجام طرح هایتان به شما کمک کند, پس شاید زبان عشق شما خدمت کردن است. اگر می بینید به دوستانی که به سفر می روند می گویید برای من سوغاتی بیاور, پس زبان عشق شما احتمالا دریافت هدیه است. یا وقتی از دوستی می خواهید پشتتان را بمالد یا شما را ماساژ دهد, زبان عشق شما, تماس فیزیکی ست. درخواست های ما معمولا نیازهای عاطفی ما را نشان می دهند.

3- به گله و شکایت خودتان گوش بدهید : ببینید از چه چیزهایی شکایت می کنید. اگر شکایت می کنید که کسی از کار شما راضی نیست, شاید زبان عشقتان, کلام تایید آمیز باشد. اگر گله می کنید دوستتان برای شما وقت ندارد, زبان عشق شما احتمالا وقت گذراندن است. اگر شکایت می کنید دوستی به شما هدیه تولد نداده, زبان عشق شما به احتمال قوی, دریافت هدیه است…

 چگونه زبان عشق دیگران را کشف کنیم:

کشف زبان عشق خودتان به شما کمک می کند تا بفهمید چرا از جانب بعضی ها عشق و محبت بیشتری را نسبت به دیگران احساس می کنید. اما عشق یک خیابان دو طرفه است. اگر می خواهید رابطه تان با دیگران, رضایت بخش باشد, باید یاد بگیرید زبان عشق دیگان را نیز کشف کنید.

به طرز رفتار , شکایات و خواسته های طرف مقابل توجه کنید.

به طرز رفتار آنها با دیگران توجه کنید. ببینید چگونه ابراز محبت می کنند. خدمت می کنند؟ به پشت طرف می زنند؟ تعریف و تمجید می کنند؟ کدام یک؟ همان نشان دهنده زبان عشق آنهاست.

به شکایات آنها توچه کنید. مثلا می گو یند به من توجهی نداری؟ چرا دستم را نگرفتی؟ چرا گل برایم نخریدی؟ شکایات آنها در آن مورد, نشان دهنده زبان عشقشان است. در مورد درخواست ها هم همین طور است. مثلا مادری که فرزندش را به ناهار و شام دعوت می کند و می گوید بیا با هم باشیم یا دوستی می خواهد که کمی با او قدم بزنید, زبان عشق وقت گذراندن دارند.

مشاهده رفتار دیگران و گوش دادن به شکایات یا درخواست های آنان, بخوبی می تواند زبان اصلی عشق آنها را به شما نشان دهد. راههای دیگر پی بردن به زبان عشق, سوال کردن در مورد علایق و خواسته هایشان می باشد. روش دیگر آزمایش کردن است. طی یک دوره زمانی به یکی از پنج زبان عشق صحبت کنید و ببینید او چه واکنشی نشان می دهد.

کشف زبان اصلی عشق دیگران, به زمان, تلاش و فکر نیاز دارد. اما اگر بخواهید به طرزی موثر, مهر و محبت خود را ابراز کنید, ارزش این تلاش را دارد. یاد گرفتن زبان اصلی عشق دیگران, کلید بهبود روابط شما و ابراز عشقتان به آنهاست.

 

برگرفته از کتاب ” پنج زبان عشق مجردها “نوشته چاپمن گری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.