پس از جدایی

گاهی پیش می آید که زندگی آنطور که باید پیش نمی رود خیانت همسر، تعارضات شدید غیر قابل حل …. موجب می شود تصمیم به طلاق اجرایی شود اینجاست که هر چقدر هم تصمیمتان درست و علمی باشد ، عزت نفس دچار خدشه می شود اما میتوان به اصلاح و ترمیم این مولفه مهم روانشناختی پرداخت و زخم روان را التیام بخشید .

عزت نفس به معنای چگونه اندیشیدن در مورد خودمان است، نه فقط وقتی که همه چیز رو به راه است ، بلکه حتی زمان که هیچ چیز رو به راه نیست .عزت نفس به معنای باور داشتن به ارزشمندی خویشتن است با وجود بدی ها ، زشتی ها ،خوبی ها و ویژگی های بی نظیر..

جدایی به معنای از دست دادن است از دست دادن درد دارد ، سرشکستگی دارد، ترس دارد، غم و احساس گناه و پشیمانی و …. دارد ، عزت نفسمان خرد میشود فکر می کنیم هیچ کس احساسمان را نمی فهمد درک نمی کند اما واقعیت این است که شما تنها کسی نیستید که درد جدایی و تکه تکه شدن عزت نفس را تجربه کرده اید ، شما می توانید از روشهایی برای کاهش درد جدایی و بازسازی عزت نفس تان استفاده کنید و به آرامش و عشق و انگیزه برسید.

گامهایی برای بازسازی عزت نفس تان وجود دارد که به مواردی اشاره می کنیم:

اول اینکه بدانید و آگاه باشید شما تنها نیستید تقریبا نیمی از ازدواجها به طلاق ختم می شود.

دوم اینکه همه ما در هنگام پریشان احوالی به کمک نیازمندیم پس از خانواده ، دوستان،جامعه تقاضای حمایت کنید.حمایت عملی(مثلامراقبت از شما و بچه ها )، عاطفی (مثل گوش شنوا بودن برای شما) و اطلاعاتی ( مثلا مشاور حقوقی و روانی و مالی …).

سوم اینکه مرز سالمی با همسر سابقتان برقرار کنید ، اگر بدون مرز با او در ارتباط باشید فرایند جدایی و ناراحتی تان را طولانی تر می کند. در صورت ناتوانی در این امر از سیستم های حمایتی خانوادگی یا اطلاعاتی خود کمک بخواهید.

چهارم اینکه از خودتان مراقبت کنید شما نمی توانید فرزندتان را دوست داشته باشید ولی به او غذا ندهید . خواب و تغذیه صحیح و ورزش ضروری است تفریحات سالم ، آموختن و رشد فردی نیز در زمره مراقبتهای غیر ضروری ولی مهم می باشند.

پنجم ، به خود دروغ نگویید ، بپذیرید که در حال تجربه این شرایط سخت هستید ، شما مجبور نیستید آن را دوست داشته باشید یا از آن لذت ببرید شما تنها آن را بپذیریید بسان وقتی که پاییز از پس تابستان گرم می آید .

ششم اینکه از دست دادن اندوه و سوگ واری دارد با مراحل سوگ پس از جدایی آشنا شود ، با کمک مشاوران به سواد هیجانی خود بیافزایید تا بتوانید ترس ها و نگرانی ها و خشم و غم ناشی از این اتفاق دردناک را به خوبی از سر بگذرانید و درست مدیریتش کنید .

با تغییر افکار می توانید زندگی خود را تغییر دهید ، مهندسی افکار بیاموزید از کتابهایی که به نحوه فکر کردن کارآمد می پردازند رجوع کنید از مشاوران هم می توانید کمک بگیرید

برای افزایش عزت نفس از دست رفته تان باید بدانید که شما چه کسی نیستید ، شما ظاهرتان ، احساستان، فکرتان ، قوانین خود ساخته تان و رفتارتان نیستید ،شما بخش ارزشمند پازل زندگی هستید ،که تکمیل پازل فقط و فقط توسط شما امکان پذیر است ، به قلب خود رجوع کنید تا تصویر روشنی از خود واقعی تان را بیابید.

زندگی معنادار و ارزشمند خود را خلق کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.