رفتار درمانی دیالکتیکی چطور به پرخاشگری  بیماران اختلال شخصیت مرزی کمک می کند؟

aggression-and-bpd-210x300

درمانگران DBT برای مراجعان  تفاوت بین خشم و پرخاشگری را  روشن می کنند  . در واقع درست نیست که  این دو  مفهوم را تلفیق کنیم : خشم احساسی است که نشان می دهد چیزی اشتباه است و پرخاشگری رفتاری است که مشکل ساز استT  بنابراین پروسه  درمانی روی تغییر آن تمرکز می کند.

بسیاری از افرادی که  اختلال شخصیت مرزی  دارند در خانواده هایی زندگی کرده اند که در آن اعتبار بخشی کمی از اعضای خانواده دریافت کرده اند یا اصلا دریافت نکرده اند.و این باور در آنها ایجاد شده است که هیجانات شان مهم یا توجیه پذیر نیست. در DBT، درمانگران از تکنیک های اعتبار بخشی استفاده می کنند تا به بیماران نشان دهند که خشمگین بودن یک راه  معقول و منطقی برای احساس کردن است ، اینگونه آنها نگرانی و احساسات مراجعان را از دست نمی دهند.

درمان DBT  با استفاده از رویکرد فلسفی دیالکتیک مفاهیم متضاد پذیرش و تغییر را ترکیب می کند. برای  بهبود بیماران مبتلا بهBPD واقعا حرکت رو به جلو یی است  که  همزمان باید   قادر به پذیرش چیزهایی باشند  در حالی که روی تغییر احساسات و  و موقعیت های  منفی کار می کنند.

درمانگران همچنین  به بیماران این نکته  را تاکید می کنند که با پیگیری درمان اختلال شخصیت مرزی می توانند زندگی سالم تر و سازگار تری را داشته باشند با این کار درمانگران به تقویت انگیزه بیماران برای ادامه کار به سمت تغییرات مثبت  می پردازند.

ترجمه دکتر قلی پور

برگرفته از سایت http://www.borderlinepersonalitytreatment.com/bpd-aggression-dialectical-behavior-therapy.html

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.