تبیین فیزیولوژی عشق

157

عشق از جمله پاک ترین عواطف بشری است توجیه عقلی ندارد بفول سعدی :

“عقل را با عشق دعوی باطل است .”

باید آن را متعالی ترین حس انسان برای اتصال به منبع هستی ( در مورد عظق خدایی ) وزیباترین احساس ( برای عاشق جنس مخالف شدن ) برای بقای نسل آدمیان و تولید مثل آنها ست

ولی عاشق شدن بر اساس ترکیب شیمیایی مغز شکل می گیرد . عاشق شدن نه تنها برای روان و روح ما مفید است اثرات ارزشمندی روی بدن ما و ترکیب شیمیایی مغز و ننز لذت بردن از زندگی دارد زندگی بدون عشق یک زندگی نباتی است یا حداکثر در حد حیوانات و نه فراتر .

%۵۵ از طریق زبان جسمانی Body language علاقه مند می شوند

%۳۸ از طریق لحن صدا و سرعت سخن گفتن

فقط %۸ از طریق گفتگو عاشق می شوند

هر کدام از این مراحل بدلیل وجود هورمونها و مواد شیمیایی خاصی ایجاد میشوند.

 شروع :

جاذبه جنسی : این اولین مرحله عشق بوده و در هر دو جنس زن و مرد بدلیل وجود هورمونهای جنسی استروژن و تستسترون پدید می آید.

 ادامه :

شیفته شدن : زمانی شگفت انگیز، هنگامیکه به عشقی حقیقی مبتلا شده اید و بسختی میتوانید به دیگران فکر کنید. دانشمندان بر این باورند که سه انتقال دهنده عصبی اصلی در این مرحله دخیل میباشند: آدرنالین، دوپامین و سروتونین

 آدرنالین

مراحل ابتدایی علاقمندی به یک فرد باعث فعال شدن واکنشهای استرس زا و افزایش سطح آدرنالین و کرتیزول در خون می گردد. این فرآیند تاثیر فریبنده ای در فرد ایجاد میکند: وقتی او را برای اولین بار می بینید بدنتان عرق می کند، قلبتان سریعتر میتپد و دهانتان خشک میگردد.

 دوپامین

یک زوج تازه ازدواج کرده تحت معاینه مغزی قرار گرفتند و مشخص گردید که میزان سطح دوپامین که نوعی انتقال دهنده عصبی بشمار میرود در آنها بالا است. این هورمون از طریق رهاسازی حس شدیدی از لذت، باعث تحریک ‘میل و رغبت’ در شخص میگردد. این دقیقاً همان تاثیری است که بعد از مصرف کوکائین در مغز بوجود می آید!

نتایج آزمایشات دال بر وجود مقدار قابل توجهی از دوپامین در اغلب زوجین میباشد: افزایش انرژی، کاهش نیاز به خواب و غذا، حواس متمرکز و لذتی مطبوع در کوچکترین جزئیات رابطه.

 سروتونین

و در انتها سروتونین، یکی از مهمترین هورمونها، که باعث میگردد بسیار زیاد به معشوقتان فکر کنید.

 “آیا عشق شیوه تفکرتان را تغییر می دهد؟”

در مرحله شیفتگی نحوه فکر کردن دچار دگرگونی شگرفی می شود. از بیست زوج جوان که ابراز علاقه بسیار شدیدی نسبت به هم می نمودند، دعوت بعمل آمد تا مشخص گردد که آیا مکانیزم تفکر دائمی به معشوق در مغز با مکانیزمی که باعث بروز اختلال وسواس فکری-عملی میشود ارتباطی دارد یا خیر.

با تحلیل نمونه های خونی گرفته شده معلوم گردید که میزان هورمون سروتونین در زوجهای جوان با سطوح پایین این هورمون در بیماران وسواس فکری-عملی برابری میکند.

عشق نیاز به ناپیدایی دارد…

افرادی که بتازگی عاشق هم شده اند صورتی خیالی، شاعرانه و ایده آل به شریک زندگیشان می بخشند، محاسنشان را بزرگ نمایی نموده و عیوبشان را می پوشانند.

همچنین زوجهای جوان، خودِ رابطه را نیز متعالی جلوه می دهند و تصور میکنند که رابطه شان از هر زوج دیگری صمیمی تر و زیباتر است. روانشناسان معتقدند که ما به چنین نگرش خالصانه ای نیازمندیم. این نگرش باعث میگردد، تا زمان وارد شدن به مرحله بعدی عشق، یعنی تعلق، در کنار یکدیگر باقی بمانیم.

خاتمه :

تعلق : تعلق ضمانتی است که زن و مرد را متعهد میکند برای بچه دار شدن و پرورش آنها به اندازه کافی در کنار هم زندگی کنند. دو هورمون اصلی در رابطه با ایجاد حس تعلق دخیل هستند: اکسی توسن و وازوپرسین.

اکسی توسین – هورمون نوازش

اکسی توسین هورمونی قدرتمند است که توسط زنان و مردان در هنگام اوج لذت جنسی = ارگاسم ترشح می شود. این هورمون احتمالاً حس تعلق را عمیق تر نموده و باعث میگردد زوجین بعد از اتمام رابطه جنسی بیش از پیش نسبت به هم احساس نزدیکی کنند. مطابق با این نظریه، هر قدر زن و مرد بیشتر رابطه جنسی برقرار کنند، پیوستگی و صمیمیت بین آنها نیز بیشتر خواهد شد. اکسی توسین همان هورمونی است که هنگام زایمان نیز ترشح شده و علاوه بر اینکه باعث اتساع واژن برای بیرون آمدن نوزاد می شود به ایجاد پیوند عاطفی قوی بین مادر و کودک، کمک می کند یکی دیگر از وظایف این هورمون خروج اتوماتیک شیر از پستان مادر در هنگام گرسنگی کودک است.

که اگر ترشح طبیعی هورمون اکسی توسین در گوسفندان و موشها متوقف شود، آنها نوزادان خود را پس می زنند

بطور عکس، تزریق اکسی توسین به موشهای ماده ای که هیچگاه رابطه جنسی نداشتند، باعث دوستی کردن آنها با نوزادان موشهای دیگر گردید. موشهای ماده این نوزادان را گونه ای مراقبت میکردند که گویی متعلق به خودشان است.

 وازوپرسین

وازوپرسین یکی دیگر از هورمونهای مهم در مرحله تعهد بلند مدت است و بعد از رابطه جنسی ترشح میگردد.

وازو پرسین = هورمون ضد ادرار به همراه کلیه ها جهت کنترل تشنگی کار میکند. نقش بالقوه این هورمون در روابط بلند مدت زمانی که محققان مشغول مشاهده رفتارهای موشهای صحرایی بودند مشخص گردید.

زمانیکه به موشهایی که با هم ارتباط جنسی داشتند داروی متوقف کننده اثر وازو پرسین خورانده می شد، بدلیل از بین رفتن صمیمیت و عدم مراقبت احساسی از جفت، ارتباط آنها با جفتشان بسرعت قطع میگشت.

اگر تا بحال عاشق کسی نشده اید مطمئن باشید یک جای بدن شما مشکل دارد ! بهتر است این توصیه ها را بکار بگیرید :

* با شخصی که تا بحال ندیده اید قرار ملاقات بگذارید

* حدود 30 دقیقه در مورد زندگی اتان با هم حرف بزنید

* در پایان هم حدود 5 دقیقه بدون اینکه حرفی بزنیددر سکوت به چشم های هم خیره شوید

 

منبع: ناشناس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.