ابعاد صمیمیت

image45s

صميمت يعني:

ارتباط شخصي نيرومند و نزديكي هيجاني خاصي كه شامل تفاهم دو جانبه با طرف مقابل است.

پيوند محبت آميز، پيوندي كه از توجه، مسئوليت پذيري، اعتماد، انتقال آسان احساست و همچنين تبادل بي دردسر اطلاعات درباره ي رخدادهاي مهم زندگي سرچشمه مي گيرد.

شما بايد بياموزيد مهم ترين نيازهاي يكديگر را مشخص كنيد و سپس تعيين كنيد هر كدام دوست داريد اين نيازها چگونه برطرف شوند. اين عمل موجب افزايش احساس عشق و دلدادگي مي شود، زيرا همسرتان با دانستن نيازهاي شما ديگر مجبور نيست ذهن خواني كند تا بفهمد چه نيازي درايد و چه مي خواهيد!

به ياد داشته باشيد كه صميمت هيجان و احساس است نه فعاليت، گاهي گفته مي شود: «من اين نوع رفتارها را انجام داده ام تا صميمت موجود در ارتباطمان عميق تر كنم.»!

اگر مدتي است كه براي تعميق دوستي و همراهي تان كار كرده ايد يا در ماه هاي اوليه ي رابطه ي عاشقانه ي خود هستيد و صميميت و نزديكي عميق تري را طلب مي كنيد، هر روز زمان بيشتري اختصاص دهيد، تا به سطح عميق تري از صميمت برسيد.

شش بعد صميمت

اكنون شش بعد صميمت را در ارتباط خود ارزيابي كنيد پاسخ هايتان را با هم در ميان بگذاريد و سپس با هم در اين باره بحث و گفتگو كنيد كه براي افزايش صميميت در هر بعد چه اقداماتي مي توانيد انجام دهيد:

1. صميمت عاطفي:

به يكديگر احساس نزديكي مي كنيد. احساس مي كنيد همسرتان از نظر عاطفي شما را مورد حمايت و توجه قرار مي دهد. ناراحتي ها و لذت هايتان را با هم در ميان مي گذرايد و اين حس را به يكدگير مي دهيد كه به سلامت و احساس خوب داشتن ديگري علاقه مند هستيد.

2. صميمت اجتماعي:

شما دوستان مشترك زيادي داريد كه مايليد با آن ها ارتباط برقرار كنيد. صرف زمان براي هم و با دوستان متقابل، بخش مهمي از فعاليت هاي مشتركتان است.

3. صميمت جنسي:

صميمت جنسي چيزي بيش از عملكرد صرف عمل جنسي است. در ازدواج هاي صميمانه ي واقعي، ارتباط جنسي بخش ضروري ارتباط است. در واقع، ارتباط جنسي وسيله اي ارتباطي است، نه فقط انجام وظيفه، علاقه، توانايي و ميزان رضايت تان را در مورد مسايل جنسي مورد بحث قرار دهيد. اين ها ويژگي هاي ارتباط صميمانه ي جنسي هستند.

4. صميمت فكري و ذهني:

شمامل به اشتراك گذاشتن نظريه ها و عقايد است. وقتي از نظر ذهني با هم صميميي هستيد، با يكديگر صحبت مي كنيد و موضوع صحبت هاي شما چيزي فراتر از گفتگوهاي سطحي درباره ي آب و هواست و به دنبال كسب اطلاعات از همسرتان در مورد موضعات مهم هستيد؛ به همسرتان و نظريات او احترام مي گذاريد و خواستار در ميان گذاشتن عقايد خودتان هم هستيد.

5. صميمت تفريحي:

در بسياري فعاليت هاي تفريحي با هم مشاركت مي كنيد، از آن ها لذت مي بريد و علايق مشابه متعددي داريد.

6. صميمت معنوي:

سه ملاك اصلي براي اين صميمت وجود دارد:

الف. بايد باورهاي مشترك و مشابهي را كه درباره ي خداوند داريد، با هم در ميان بگذاريد.

ب. اين باورها بايد در زندگي تان مهم و تأثيرگذار باشند.

ج. بايد صادقانه به همراه يكديگر در جستجوي معنويت باشيد.

منبع: ناشناس

۲ Replies to “ابعاد صمیمیت”

    1. البته ابعاد دیگری نیز بعضی روانشناسان مطرح کرده اند در مورد ابعاد صمیمیت ، در واقع آن را به 9 بعد گسترش داده اند از جمله بعد صمیمیت جسمانی ( غیر جنسی) ، صمیمیت روانی ، صمیمیت زمانی ( temporal)، صمیمیت زیبایی شناختی ( هنری ) که شاید در آینده در این مورد نیز صحبت هایی داشته باشیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.