ابعاد صمیمیت

image45s

صمیمت یعنی:

ارتباط شخصی نیرومند و نزدیکی هیجانی خاصی که شامل تفاهم دو جانبه با طرف مقابل است.

پیوند محبت آمیز، پیوندی که از توجه، مسئولیت پذیری، اعتماد، انتقال آسان احساست و همچنین تبادل بی دردسر اطلاعات درباره ی رخدادهای مهم زندگی سرچشمه می گیرد.

شما باید بیاموزید مهم ترین نیازهای یکدیگر را مشخص کنید و سپس تعیین کنید هر کدام دوست دارید این نیازها چگونه برطرف شوند. این عمل موجب افزایش احساس عشق و دلدادگی می شود، زیرا همسرتان با دانستن نیازهای شما دیگر مجبور نیست ذهن خوانی کند تا بفهمد چه نیازی دراید و چه می خواهید!

به یاد داشته باشید که صمیمت هیجان و احساس است نه فعالیت، گاهی گفته می شود: «من این نوع رفتارها را انجام داده ام تا صمیمت موجود در ارتباطمان عمیق تر کنم.»!

اگر مدتی است که برای تعمیق دوستی و همراهی تان کار کرده اید یا در ماه های اولیه ی رابطه ی عاشقانه ی خود هستید و صمیمیت و نزدیکی عمیق تری را طلب می کنید، هر روز زمان بیشتری اختصاص دهید، تا به سطح عمیق تری از صمیمت برسید.

شش بعد صمیمت

اکنون شش بعد صمیمت را در ارتباط خود ارزیابی کنید پاسخ هایتان را با هم در میان بگذارید و سپس با هم در این باره بحث و گفتگو کنید که برای افزایش صمیمیت در هر بعد چه اقداماتی می توانید انجام دهید:

1. صمیمت عاطفی:

به یکدیگر احساس نزدیکی می کنید. احساس می کنید همسرتان از نظر عاطفی شما را مورد حمایت و توجه قرار می دهد. ناراحتی ها و لذت هایتان را با هم در میان می گذراید و این حس را به یکدگیر می دهید که به سلامت و احساس خوب داشتن دیگری علاقه مند هستید.

2. صمیمت اجتماعی:

شما دوستان مشترک زیادی دارید که مایلید با آن ها ارتباط برقرار کنید. صرف زمان برای هم و با دوستان متقابل، بخش مهمی از فعالیت های مشترکتان است.

3. صمیمت جنسی:

صمیمت جنسی چیزی بیش از عملکرد صرف عمل جنسی است. در ازدواج های صمیمانه ی واقعی، ارتباط جنسی بخش ضروری ارتباط است. در واقع، ارتباط جنسی وسیله ای ارتباطی است، نه فقط انجام وظیفه، علاقه، توانایی و میزان رضایت تان را در مورد مسایل جنسی مورد بحث قرار دهید. این ها ویژگی های ارتباط صمیمانه ی جنسی هستند.

4. صمیمت فکری و ذهنی:

شمامل به اشتراک گذاشتن نظریه ها و عقاید است. وقتی از نظر ذهنی با هم صمیمیی هستید، با یکدیگر صحبت می کنید و موضوع صحبت های شما چیزی فراتر از گفتگوهای سطحی درباره ی آب و هواست و به دنبال کسب اطلاعات از همسرتان در مورد موضعات مهم هستید؛ به همسرتان و نظریات او احترام می گذارید و خواستار در میان گذاشتن عقاید خودتان هم هستید.

5. صمیمت تفریحی:

در بسیاری فعالیت های تفریحی با هم مشارکت می کنید، از آن ها لذت می برید و علایق مشابه متعددی دارید.

6. صمیمت معنوی:

سه ملاک اصلی برای این صمیمت وجود دارد:

الف. باید باورهای مشترک و مشابهی را که درباره ی خداوند دارید، با هم در میان بگذارید.

ب. این باورها باید در زندگی تان مهم و تأثیرگذار باشند.

ج. باید صادقانه به همراه یکدیگر در جستجوی معنویت باشید.

منبع: ناشناس

۲ Replies to “ابعاد صمیمیت”

    1. البته ابعاد دیگری نیز بعضی روانشناسان مطرح کرده اند در مورد ابعاد صمیمیت ، در واقع آن را به ۹ بعد گسترش داده اند از جمله بعد صمیمیت جسمانی ( غیر جنسی) ، صمیمیت روانی ، صمیمیت زمانی ( temporal)، صمیمیت زیبایی شناختی ( هنری ) که شاید در آینده در این مورد نیز صحبت هایی داشته باشیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.